Dzień w Krypto: Najnowsze Trendy i Analizy

4/21/2024

Bitcoin - Nowe Złoto Cyfrowej Ery

Czym jest Bitcoin i dlaczego przypomina złoto?

Bitcoin od swojego powstania często porównywany jest do złota, co nie jest przypadkiem. Obie te wartości charakteryzują się rzadkością i mogą służyć jako magazyn wartości, jednak Bitcoin ma kilka dodatkowych cech, które mogą go stawiać w jeszcze lepszym świetle.

Bitcoin jako wiarygodny zastępca złota

 • W ciągu ostatniego roku cena Bitcoina wzrosła o 122%, podczas gdy cena złota wzrosła o 19%. W 2024 roku Bitcoin zyskał ponad 51%, a złoto 15%, według danych z TradingView.
 • Według ekspertów, tacy jak Jonas Simanavicius, Bitcoin dzięki swojej unikalnej ekonomicznej konstrukcji i mechanizmowi halvingu zyskuje miano pierwszej wiarygodnej alternatywy dla złota.
 • Jest to możliwe dzięki cyfrowej naturze Bitcoina, która oferuje natychmiastową transakcyjność, geopolityczną decentralizację i łatwość transportu, czyniąc go idealnym aktywem w dobie cyfrowej.

Zdjęcie

Co to jest halving i jak wpływa na wartość Bitcoina?

Halving to proces, który zmniejsza nagrody dla górników o połowę co około cztery lata, co jest automatycznym mechanizmem mającym na celu kontrolę inflacji Bitcoina.

Ostatni halving - zmiana na rynku

 • 20 Kwietnia, dokładnie o godzinie 12:09 czasu UTC, górnik ViaBTC wyprodukował blok numer 840,000, uruchamiając czwarty w historii halving.
 • Nagroda dla górników spadła z 6,25 BTC do 3,125 BTC za wydobyty blok, co spowodowało, że Bitcoin stał się jeszcze bardziej pożądanym "kawałkiem cyfrowej nieruchomości".
 • Tylko w trakcie tego wydarzenia, użytkownicy wydali rekordowe $2,4 mln na opłaty transakcyjne, podkreślając unikalność i wartość Bitcoina.
Zdjęcie
 • Nowy protokół Runes, stworzony przez Caseya Rodarmora, który ruszył w tym samym czasie co halving, został przedstawiony jako bardziej efektywny sposób tworzenia nowych tokenów w sieci Bitcoin w porównaniu ze standardem tokenów BRC-20.
 • Użytkownicy wydali $2,4mln na opłaty, aby wyrzeźbić runy i rzadkie satoshi na pierwszym bloku halvingu.
 • W ciągu pięciu bloków po halvingu, użytkownicy wydali łącznie $3,82mln na opłaty - nie licząc subwencji dla górników.

Zdjęcie

Prognozy cenowe i przyszłość Bitcoina

 • Społeczność kryptowalut z niecierpliwością oczekuje na przyszłość cen Bitcoina, z prognozami sięgającymi nawet $250,000 za jednego Bitcoina.
 • Stefan Kimmel, CEO firmy M2, uważa, że halving zazwyczaj inicjuje byczy trend, który może trwać kolejne miesiące, a nawet lata.
 • Duże firmy zajmujące się wydobyciem Bitcoina przygotowywały się na to wydarzenie; Marathon Digital ogłosił niedawno plany zakupu obiektu do wydobycia Bitcoina o mocy 200 MW w Teksasie za $87.3mln.

Inwestycje i rozwój infrastruktury

W odpowiedzi na rosnącą wartość Bitcoina i oczekiwania związane z halvingiem, firmy takie jak Marathon Digital ogłosiły plany zakupu nowych obiektów do wydobycia Bitcoina, co świadczy o wierze w długoterminowy wzrost wartości tego aktywu.

Zdjęcie

Podsumowanie

Bitcoin, często określany mianem "cyfrowego złota", kontynuuje swoją ewolucję jako główny magazyn wartości w cyfrowym świecie. Z jego unikalnymi cechami i ograniczoną podażą, przyszłość wydaje się być obiecująca zarówno dla inwestorów, jak i dla całego ekosystemu kryptowalut.

Blog - Evergreeny

Zobacz więcej