Złoto wchodzi w krypto jeszcze bardziej. o co chodzi?

Złoto wchodzi w krypto jeszcze bardziej. O co chodzi?

Pomimo że złoty standard został w dużej mierze porzucony w 1971 roku, rządy i banki centralne na całym świecie wciąż trzymają tysiące ton złota w swoich rezerwach jako zapas, pokazując, że stare nawyki trudno umierają.

Cyfrowa Forma Złota w Erze Kryptowalut

W erze kryptowalut pojawiła się cyfrowa forma złota. O tyle o ile znamy takie projekty, które dają ekspozycję na złoto jak PAXG, (od Paxos) czy XAUT (od Tethera) czy kilka innych, to pojawia się nowe ciekawe rozwiązanie

Technologia Blockchain a Złoto

Technologia blockchain umożliwiła udowodnienie i śledzenie cyfrowego posiadania każdego aktywa transparentnie, otwierając drogę do zdigitalizowania rezerw złota za pomocą tokenów zabezpieczonych złotem.

Tak jak stablecoiny, np. Tether (USDT) i USD Coin (USDC), są oparte na dolarze amerykańskim, tokeny zabezpieczone złotem są również powiązane z bieżącą ceną złota.

Oferując stabilność użytkownikom, którzy chcą zabezpieczyć się przed inflacją i zmiennością rynku kryptowalut, tokeny zabezpieczone złotem upraszczają inwestycje w złoto, czyniąc je dostępnym globalnie.

Potencjał tokenów zabezpieczonych złotem przyspiesza tradycyjny skok firm powiązanych ze złotem w Web3.

Firma IPM i Nowe Możliwości

International Precious Metals (IPM), zespół specjalistów od metali szlachetnych z ponad 250-letnim doświadczeniem w branży, ogłosił, że przynoszą swoją wiedzę na rynek kryptowalut z wprowadzeniem tokena IPMB zabezpieczonego złotem i towarzyszącego mu tokena NFT o nazwie GeM.

Działając zgodnie z zasadami ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności i zarządzania (ESG), IPM zbudował proces, który pozwala śledzić drogę złota od wydobycia po bicie tokenów zabezpieczonych złotem na blockchainie, tworząc w pełni zintegrowany i transparentny system.

Inwestowanie w Złoto za Pomocą Kryptowalut

IPMB reprezentuje 1 gram złota fizycznego i jest wspierany przez złoto inwestycyjne nieprzydzielone przechowywane w uznanych skarbcach, takich jak Brinks czy Sharps Pixley.

Użytkownicy mogą przechowywać tokeny IPMB w obsługiwanych portfelach kryptowalutowych, a handel rozpocznie się na giełdzie Changelly 27 października.

Tokeny zabezpieczone złotem oferują potencjalnie stabilny sposób na przyciągnięcie więcej użytkowników do rynku kryptowalut.

Z zaufanym ekosystemem opartym na złocie IPM zamierza wykorzystać technologię blockchain do zbudowania mostu między stabilnością tradycyjnego złota a elastycznością cyfrowych tokenów.

Moja opinia jest taka, że złoto w portfolio warto mieć jednak w formie fizycznej nie cyfrowej. Natomiast zdaję sobie sprawę że popyt na tego typu rozwiązanie znajdzie się dość łatwo. Biorąc pod uwagę pomijanie pośredników czy niższe spready, taka forma inwestycji w złoto może nabierać na popularności pod warunkiem, że faktycznie śledzenie tych tokenów oraz ausyty samej firmy będą wiarygodne i regularne.

Narazie start na małej giełdzie, jednak jest to zdecydowanie kolejny krok w kierunku globalnej adopcji kryptowalut i tokenizowania realnych aktywów.

Aktualności

Zobacz więcej