Psychologia rynków: Cykl inwestycyjny w krypto

Wstęp

Rynki finansowe są pełne emocji i zachowań psychologicznych, które odgrywają kluczową rolę w decyzjach inwestycyjnych. Jeden z najbardziej znanych modeli opisujących te emocje to tzw. "Wykres cykli psychologicznych" na Wall Street, który znajduje swoje odzwierciedlenie również na rynku kryptowalut.

Geneza Wykresu

Ten wykres został opracowany w oparciu o obserwacje rynków tradycyjnych, takich jak giełda akcji, ale jego zasady można z powodzeniem zastosować również do rynku kryptowalut. Wykres ten przedstawia różne emocje, które inwestorzy przeżywają na poszczególnych etapach cyklu rynkowego - od optymizmu, przez chciwość, aż po strach i rezygnację.

Z języka angielskiego ''Psychology of a market cycle'' , wykres ten jest znany od dekad.

Psychologia cykli inwestycyjnych

Etap I: Akumulacja

Na tym etapie rynku dominuje sceptycyzm, a inwestorzy, którzy rozumieją fundamentalną wartość aktywów, zaczynają gromadzić je po niskich cenach. To idealny moment dla inwestorów o długoterminowym horyzoncie, którzy potrafią dostrzec wartość tam, gdzie inni jej nie widzą.

Etap II: Wzrost

W miarę jak coraz więcej inwestorów dostrzega potencjał, cena zaczyna rosnąć. Na tym etapie dominuje optymizm. Jest to czas, gdy "mainstreamowi" inwestorzy wchodzą na rynek, napędzani wiadomościami o wzroście cen.

Etap III: Euforia

Na tym etapie rynku inwestorzy są przekonani, że ceny będą rosły wiecznie. Chciwość bierze górę nad racjonalnym myśleniem, a rynek osiąga swoje szczyty. Jest to moment największego ryzyka.

Etap IV: Strach i Panika

Wszystko, co szybko rośnie, może też szybko spaść. Ceny zaczynają gwałtownie spadać, a inwestorzy ogarnięci paniką sprzedają swoje aktywa, często po znacznie niższych cenach.

Etap V: Kapitulacja

Ceny spadają do poziomów, przy których inwestycje przestają być atrakcyjne dla większości. Na tym etapie inwestorzy rezygnują, a rynek znajduje swoje dno. Większość inwestorów godzi się na wzięcie pokaźnych strat na swoich pozycjach i często ''obrażają' się na rynek nie mając pojęcia, że padli ofiarą cyklu psychologii rynku

Historia Się Nie Powtarza Ale Się Rymuje

Przykłady historyczne, takie jak krach dot-com w 2000 roku czy kryzys finansowy w 2008 roku, pokazują, że emocje rynkowe mają tendencję do powtarzania się. Podobnie na rynku kryptowalut - wzrosty i spadki Bitcoina w latach 2017 i 2018 idealnie pasują do opisanego wykresu.

Bessa Bitcoina 2018

Nie myśl jednak, że to odosobniony przypadek. Tutaj spójrz na cykl Bitcoina od roku 2021

Bitcoin 2021-2022

Ale także na zachowanie całkowitej kapitalizacji altcoinów z lat 2018-2019

Altcoiny Całkowita kapitalizacja rynkowa lata 2018-2019

A jeżeli myślisz, że teraz jest inaczej, to nie jest. Znajdź wykres Bitcoina czy altcoinów (jak np ETH) i porównaj. Historia sie nie powtarza ale się rymuje.

Wnioski

Zrozumienie cyklu psychologicznego jest niezbędne dla każdego, kto wkracza na rynek kryptowalut. Pozwala to na lepsze zrozumienie własnych emocji i podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych. Już sam fakt, że to zobaczyłeś sprawi, że zaczniesz dostrzegać pewne wzorce na rynku kryptowalut. To jednak nie oznacza, że nie dasz się ponieść emocjom, bo ich opanowanie to najtrudniejszy element inwestowania.

Aktualności

Zobacz więcej