Czym jest blockchain? Podstawy podstaw w świecie kryptowalut

Współczesna technologia zaskakuje nas na każdym kroku. Jednym z najważniejszych terminów, który przewija się w dyskusjach o kryptowalutach, jest "blockchain". Ale co to tak naprawdę jest i jak działa? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

1. Blockchain - definicja

Blockchain, czyli łańcuch bloków, to nic innego jak ciągła i rosnąca lista rekordów, nazywanych blokami, które są ze sobą połączone i zabezpieczone kryptografią. Każdy blok zawiera w sobie m.in. skrót kryptograficzny poprzedniego bloku, znacznik czasowy oraz dane transakcji.

2. Jak to działa?

Wyobraź sobie księgę, w której zapisane są wszystkie transakcje. Gdy nowa transakcja ma zostać dodana, musi zostać zweryfikowana przez sieć uczestników, nazywanych węzłami. Po weryfikacji, transakcja jest dodawana do bloku. Gdy blok zostanie w pełni "wypełniony" transakcjami, dodawany jest do łańcucha.


3. Przykłady zastosowań

Oprócz kryptowalut, blockchain ma wiele innych zastosowań:

• Systemy głosowania: Dzięki blockchainowi możemy stworzyć systemy głosowania, które są trudne do sfałszowania.

Estonia: Estlonia jest pionierem w zakresie cyfrowej administracji. Kraj ten od 2007 roku korzysta z technologii blockchain do zabezpieczania swoich baz danych, w tym danych zdrowotnych i informacji o nieruchomościach. Od 2005 roku Estończycy mogą głosować w wyborach za pomocą systemu e-głosowania, a blockchain zapewnia jego przejrzystość i bezpieczeństwo.

• Logistyka i łańcuch dostaw: Możliwość śledzenia pochodzenia produktu od producenta do konsumenta.

BM Food Trust: Współpracując z firmami takimi jak Nestlé, Carrefour i inne, IBM opracowało platformę opartą na technologii blockchain, która umożliwia śledzenie pochodzenia produktów spożywczych. Dzięki temu klienci mogą na przykład dowiedzieć się, skąd pochodzi konkretny produkt, jak długo był przechowywany w magazynie, czy też jakie są jego dokładne składniki.

• Umowy cyfrowe: Automatycznie wykonywane umowy (smart kontrakty) uruchamiane, gdy spełnione są określone warunki.

Ethereum: To druga co do wielkości platforma kryptowalutowa po Bitcoinie, która jednak wyróżnia się przede wszystkim możliwością tworzenia smart kontraktów. Przykładem może być firma Slock.it, która rozwijała projekt oparty na Ethereum, dzięki któremu można było wynajmować i pożyczać rzeczy (np. samochody, rowery, mieszkania) bez pośredników. Gdy warunki smart kontraktu były spełnione (np. płatność została dokonana), dostęp do wynajmowanego przedmiotu był automatycznie udostępniany.

4. Bezpieczeństwo blockchaina

Jednym z głównych atutów blockchaina jest jego bezpieczeństwo. Dzięki kryptografii, raz dodane do blockchaina dane są niemal niemożliwe do zmodyfikowania. Jeśli ktoś próbowałby zmienić informacje w jednym bloku, musiałby zmienić je we wszystkich kolejnych blokach, co w praktyce jest niezwykle trudne.

Podsumowanie

Blockchain to więcej niż tylko technologia stojąca za kryptowalutami. To rewolucyjny sposób przechowywania danych, który oferuje transparentność, bezpieczeństwo i wiele zastosowań w różnych dziedzinach życia. Dzięki niemu świat cyfrowy staje się bardziej otwarty i pewny.

Aktualności

Zobacz więcej