Bitcoin, główna kryptowaluta na rynku, ostatnio zanotowała korektę po spektakularnym rajdzie, który niemal osiągnął poziom 100 000 dolarów. W tym artykule omówimy, co dokładnie wydarzyło się na rynku, jakie były przyczyny spadków oraz co to oznacza dla długoterminowych inwestorów.
Bitcoin zanotował najdłuższą serię spadków od początku obecnego rajdu, który rozpoczął się po zwycięstwie Trumpa w wyborach. W poniedziałek cena Bitcoina chwilowo spadła poniżej 93 000 dolarów, notując 24-godzinny spadek o ponad 5%. We wtorek, podczas porannych godzin handlowych w Azji, cena odbiła się do poziomu 94 200 dolarów.
Kluczowe dane:
Nie tylko Bitcoin doświadczył spadków. Cały rynek kryptowalut zanotował 24-godzinny spadek o 3,8%, co wskazuje na szerszą korektę, a nie jedynie ruch w przypadku BTC. Spadki na rynku mogą być oznaką realizacji zysków przez długoterminowych inwestorów.
Według danych Glassnode, wielu długoterminowych inwestorów postanowiło wykorzystać wzrost cen, by zrealizować zyski. Jest to najwyższy poziom presji sprzedażowej od kwietnia 2024 roku. Najwięcej sprzedaży pochodziło od inwestorów, którzy trzymali swoje BTC od 6 do 12 miesięcy.
Pomimo realizacji zysków przez długoterminowych inwestorów, spot ETF-y na Bitcoina skutecznie pochłonęły presję sprzedażową. Po wyborach w USA ponad 7 miliardów dolarów wpłynęło do amerykańskich ETF-ów na Bitcoina, zwiększając ich łączną wartość do ponad 105 miliardów dolarów.
Ostatnie spadki Bitcoina są naturalną korektą po silnym rajdzie wzrostowym. Realizacja zysków przez długoterminowych inwestorów, w połączeniu z absorpcją presji przez ETF-y, pokazuje, jak dynamiczny i złożony jest rynek kryptowalut. Warto zwrócić uwagę na to, jak zmieniają się zachowania inwestorów, oraz obserwować, czy ETF-y nadal będą stanowiły stabilizujący element rynku.
Stablecoiny to kryptowaluty stworzone z myślą o stabilności – ich wartość nie podlega wahaniom, dzięki czemu działają jak cyfrowy odpowiednik gotówki w świecie blockchaina. Choć nie służą do spekulacji, są fundamentem codziennego użycia kryptowalut: od handlu, przez przelewy, po zabezpieczenia w DeFi.
Bitcoin nie musi być szybki ani tani w transakcjach — jego wartość opiera się na bezpieczeństwie, decentralizacji i przechowywaniu wartości na długie lata.
Wskaźniki techniczne czy on-chain pomagają ustalić nie tylko optymalne momenty zakupu krytpowalut ale także moga pomagać przy realizacji zysków